Anglické zdravotnictví

15. 11. 2012 20:08:59
Na téma anglického zdravotnictví bylo již napsáno mnoho hanlivých článků a ztížností. Je pravda, že systém zdravotní péče není v Anglii právě ideální a do dokonalosti má hodně daleko. Je také neustálým terčem kritiky a trnem v oku opozici, ať už jsou u moci konzervativci či labouristé. Současná vláda se marně pokouší o reformu. Efektivní řešení však zatím není v dohlednu a stávající systém, který funguje již víc jak šedesát let, se nikdo neodváží radikálně měnit. Jak tedy tento již dlouhou dobu zavedený systém funguje? Na to jsem se snažila odpovědět v následujícím příspěvku.

Anglický zdravotní systém, známý pod zkratkou NHS (Národní zdravotní služba), byl založen v roce 1949. Systém je primárně financovaný daňovými odvody výdělečně činných osob, ne však zdravotním pojištěním. Každý občan Spojeného Království tak má nárok na bezplatnou zdravotní péči, nezávisle na výši příspěvku do státní daňové pokladny. I občané, kteří nejsou výdělečně činní, mají nárok na bezplatnou zdravotní péči. Zdravotní pojištění si Britové platí jen v případě, když si chtějí zajistit nadstandartní péči. Veškerá standartní péče je pak zdarma, včetně pobytu v nemocnici či nákladných specializovaných vyšetření. Zdravotní péči zdarma využívají nejenom místní, ale i cizinci z Evropské Unie, ať už jsou zde v trvalém pracovním poměru, či nikoliv. To samé platí i pro žadatele o azyl a migranty ze třetích zemí, kteří zde pobývají alespoň po dobu dvanácti měsíců. Žádné pojištění se od nich nepožaduje.

Velmi štědrý je systém i v oblasti léků. Za lékařský předpis se platí univerzální poplatek 7,65 liber (zhruba 243 korun), bez ohledu na cenu daného léku. Pokud patříte mezi stálé návštěvníky lékáren, můžete si léky na rok předplatit, čímž vás při odběru minimálně patnácti léků za rok vyjde každý asi na dvě libry (zhruba 63korun) . Léky jsou pak zcela zdarma pro seniory nad šedesát let, těhotné ženy a ženy do roku po porodu, mladistvé do šestnácti či osmnácti let (pokud jsou řádnými studenty), pacienty trpící určitým onemocněním, pacienty v invalidním důchodu a všechny pacienty pobírající sociální dávky a jejich partnery. V rámci hospitalizace jsou pak léky poskytovány zcela zdarma, zdarma je i antikoncepce a interupce. Podotýkám, že to vše bez jakéholiv pojištění či připojištění pro většinu občanů na území Velké Británie, ať už mají britské občanství či nikoliv.

Lidé v zaměstnaneckém poměru platí na zdravotnictví nepřímo daňovými odvody a pokud právě nepracujete, či pracujete jako OSVČ a nedosahujete zdanitelného minima, pak po vás příspěvek na zdravotnictví nikdo nevyžaduje. Jako OSVČ si platím pouze dobrovolný důchodový poplatek, který činí asi £10 měsíčně, což je zanedbatelná částka, ať už v librách či korunách (zhruba 318 korun).

Péče o pacienty je organizována obvodním neboli rodinným lékařem, takzvaným GP (General Practitioner = practický lékař). Když do Anglie poprvé přijedete či změníte bydliště, je nutno se zaregistrovat v takzvané surgery (ordinaci). Každá surgery sdružuje několik obvodních doktorů a při registraci si můžete vybrat, u kterého z nich se chcete přihlásit. Většina GP je také společníkem dané ordinace, což znamená, že se podílí na jejím řízení a má určitý podíl ze zisku. Vláda se v současné době snaží o převedení více odpovědnosti a pravomocí do rukou praktických lékařů.

Některé velké ordinace jako třeba právě ta moje, mají elektronický systém registrace. Všechny vaše údaje jsou v elektronické internetové databázy (pouze s vaším souhlasem) a pokud se ke svému praktickému lékaři chcete objednat, stačí se přihlásit na internet, zadat identifikační číslo a heslo a vybrat si den a hodinu návštěvy. Jako potvrzení vám pak přijde smska a další vám pak v daný den návštěvu lékaře připomene. Tyto mobilní upomínky nyní fungují i před návštěvou nemocnice, což přijde vhod zejména, když jste se na vyšetření objednali dlouho dopředu.

Jediná služba, za kterou v Anglii zaplatíte, je zubař. Oproti Česku je zubař opravdu drahý, avšak určité skupiny obyvatelstva jako například těhotné ženy, mladí do 18 let či lidé pobírající jakékoliv sociální dávky, mají zubaře zcela zdarma.

Nutno podotknout, že pokud si pacient chce v Anglii zajistit lepší servis, platí si zdravotní pojištění a má tím pádem nárok na soukromou zdravotní péči. Ta je pak o něco kvalitnější, ale hlavně rychlejší a několikaměsíční čekání na zákrok, které je u státní služby běžné, se zkracuje na čekací dobu několika dnů.

Já sama mám dobré zkušenosti s místní nemocnicí, kde mi byla poskytnuta velmi kvalitní péče a personál se choval mile a profesionálně. V nemocnici mi navíc ani za pobyt, jídlo, či léky, které jsem ještě dostala na cestu domů, nenaúčtovali vůbec nic. Musíte mít ale štěstí na to, do jaké spádové oblasti patříte. Existují nemocnice, o kterých kolují strašidelné historky plnící stránky bulvárního tisku.

Na závěr bych anglické zdravotnictví shrnula asi takto: Kdo očekává zázraky, musí si za ně připlatit. Pokud však systém používáte bezplatně, protože jste se do země třeba právě přístěhovali, neměli byste na něm hledat mouchy. Všude je něco dobrého i špatného. A to platí i o anglickém zdravotnictví.

Autor: Lenka Huntley | čtvrtek 15.11.2012 20:08 | karma článku: 26.88 | přečteno: 12506x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 594 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 902 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1556 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 495 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3731
Češka dlouhobě žíjící a provdaná v jihozápadní Anglii, která kromě svého manžela, miluje psaní, čtení, jazyky a vaření. Překladatelka,lektorka jazyků a studentka čínštiny.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...